"Oikos" a evangelizace skrze vztahy

Existují různé způsoby, jak evangelizovat, a to, co chci vám nabídnout, je velmi jednoduché a jemné. A není to nic nového, to už dělal sv. Pavel v Korintě. Je to ve Skutcích apoštolů v kapitole 18.

Předtím byl Pavel v Athénách a měl dokonale připravený evangelizační projev, který se ale nesetkal s velkým úspěchem: posluchači se mu posmívali a říkali „poslechneme si to od tebe někdy jindy“. Sice někteří uvěřili, ale nevypadá to, že by církev v Athénách prospívala. V Novém zákoně už o ní nic neuslyšíme. Ale máme dva listy Pavla církvi v Korintě, která byla velmi důležitá a velmi živá (až příliš). Jak sv. Pavel dokázal tam, co nefungovalo v Athénách?

Víme jenom, že se setkal s jedním židem jménem Aquila, který měl stejné řemeslo jako on (šití stanů). Text říká. „Sblížil se s ním a bydlel a pracoval u něho“. První konvertita v Korintě byl Pavlův kolega (a jeho žena Priscilla). Pak se přestěhoval k jistému muži jménem Justus (možná to byl Pavlův přítel). Jeho dům sousedil se synagogou a soused Krispus, představený synagogy, uvěřil. Ne sám ale i s celou svou domácností (v řečtině je to slovo „oikos“), což představuje jeho rodinu a možná i jeho otroky. A na konci sám Bůh potvrdí, že má „v tomto městě početný lid“. Pavel tam pobyl rok a půl.

Nemáme k dispozici obsah jeho projevů, ale známe jména lidí, s kterými se setkal a s kterými se sblížil. Evangelizace jde skrze vztahy: přátelé, kolegové, sousedé, příbuzní. Slovo „oikos“, které znamená „lidi z domu“, „domácnost“, můžeme také použít, abychom naznačili všechny naše blízké vztahy, všechny lidi, s kterými jsme v kontaktu v každodenním životě… a kteří se můžou skrze nás přiblížit k Bohu a setkat se s Ježíšem.

Zveme vás, abyste si udělali seznam nebo mapu „oikos“ (viz v příloze). Ve středu jste vy a kolem jsou příbuzní, sousedé, kolegové, přátelé. Můžete napsat jedno až pět jmen (nebo i více) v každé kategorii, hlavně jména těch, kteří nevěří, kteří se ještě nesetkali s Ježíšem, abyste se mohli za ně modlit, prosit Boha o požehnání pro ně. Každý den se můžete modlit za osoby z jednoho ze čtyř okruhů, pátý den se vrátit na ten první okruh a stále to opakovat.

Ke stažení najdete celý text kázání z neděle 23. dubna o "evangelizaci skrze vztahy" a mapu "oikos".